Historia biżuterii

3 czerwiec 2015

Biżuteria stanowi uniwersalną formę zdobienia. Początkowo była wykonana z muszli, drewna, zębów, kamieni, roślin, skór i kości zwierzęcych. Najprawdopodobniej była noszona jako ochrona przed zagrożeniem życia lub jako znak statusu i rangi społecznej. W starożytności bardzo ważnym momentem w rozwoju biżuterii było odkrycie możliwości obróbki metali, co pozwoliło na tworzenie biżuterii o bardziej skomplikowanych formach, z takich materiałów jak miedź, srebro, złoto czy metale półszlachetne.

Przełomem był również rok 2000 p.n.e., kiedy to Egipcjanie zaczęli wytwarzać bogato zdobione bransoletki, grzebienie i naszyjniki ze złota oraz drogocennych kamieni. Wierzyli oni, iż kamienie mają nadprzyrodzone moce. Zielony jasper przynosił deszcz, agat stanowił ochronę przed ukąszeniami pająków, a lapis lazuli chronił od ataków węży. Popularne w owczym czasie były bransolety noszone na rękach i nogach, oraz szerokie obroże i kolie noszone na szyi.

Fenicjanie opracowali jedne z bardziej oryginalnych metod tworzenia biżuterii, biżuterię filigranową i granulową. Przecięta bransoletka po raz pierwszy pojawiła się w starożytnej Grecji, była ozdobiona motywami roślinnymi lub zwierzęcymi, a jej końce jedynie stykały się na nadgarstku. Najpiękniejszą w owym czasie biżuterię tworzyli Etruskowie. Mężczyźni i kobiety nosili pięknie rzeźbione pierścienie na każdym palcu, oraz ozdoby głowy takie jak wieńce z kwiatów. Obecne pierścionki i bransoletki odbiegają od trendów z przed lat. My Way Jewellery w swojej ofercie prezentuje zamiłowanie do minimalistycznych wzorów, w szczególności biżuteria pozłacana jest naszą domeną.

Biżuteria noszona w średniowiecznej Europie odzwierciedlała hierarchiczny podział społeczeństwa. Szlachta nosiła złoto, srebro i kamienie szlachetne. Klasy niższe metale nieszlachetne, takie jak miedź czy cyna. Wierzono, że biżuteria posiada magiczną moc, miała zatem chronić właściciela przed wszelkim złem.

W epoce Renesansu ważne było aby biżuteria była piękna i bardzo kolorowa. Pojawiły się pierwsze wzorniki, czyli książki zawierające najpopularniejszych modele biżuterii, doprowadziło to standaryzacji ozdób.

W XVII wieku, zmiany w modzie stworzyły nowe style w biżuterii. Nowe miękkie tkaniny o pastelowych odcieniach stały się wdzięcznym tłem dla kamieni szlachetnych i pereł. Postęp techniki cięcia, zwiększyły blask kamieni. Rubin ustąpił miejsca brylantowi, który stał się królem wśród kamieni szlachetnych, a jego panowanie trwa po dziś dzień.

W XIX wieku, tworzona była biżuteria w formie kwiatów czy owoców. W przeciwieństwie do wcześniejszych okresów, biżuterię nosiły głównie kobiety. Pierścionki i bransoletki robiły furorę.

XX wiek z kolei przyniósł zmiany i wyparcie oryginalnej biżuterii wykonanej z dobrej jakości materiałów przez biżuterię sztuczną zwana również koktajlową. Coco Channel i Elsa Schiaparelli zachęcały do noszenia sztucznej biżuterii wraz z prawdziwymi klejnotami, w szczególności okazałe naszyjnik. Przemysł filmowy miał duży wpływ na to co jest modne i przyczynił się do masowego wypromowania tego rodzaju biżuterii. Modna biżuteria to taka jaką widziana na wielkim ekranie.

Obecnie mamy dostępną biżuterię w różnych stylach oraz formach, od prawdziwej – wykonanej z bardzo drogich kamieni, po sztuczną, która może być tak precyzyjnie wykonana, że dopiero wprawne oka jubilera potrafi ją odróżnić od prawdziwej. My oczywiście zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu, gdzie nietuzinkowe wzory biżuterii łączymy z najnowszymi trendami. Nasza biżuteria jest tworzona dla kobiet pragnących podkreślić swoją indywidualność, chcących wyróżnić się poprzez modną biżuterię najwyższej jakości.

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!

Dodaj komentarz

Imię*
Email:*
Komentarz*
  Dodaj komentarz